POLECANE LINKI
KONTAKT
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4
00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659
© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę będzie mogło zostać przyznane w sytuacji, gdy między zdarzeniem stanowiącym naruszenie dobra osobistego, a powstałą w jego wyniku szkodą niemajątkową istnieje związek przyczynowy. Jego brak zawsze wyłącza odpowiedzialność.
Związek przyczynowy w zakresie odpowiedzialności warunkującej wypłatę zadośćuczynienia pieniężnego pełni podwójną funkcję: stanowi przesłankę jej powstania, a więc uzasadnia odpowiedzialność oraz wyznacza zakres następstw zdarzenia szkodzącego, za które odpowiada sprawca.
Wyróżniamy różne teorie, w ramach których zostały wypracowane kryteria konieczne dla ustalenia i oceny związku przyczynowego, np. teoria równowartości przyczyn, teoria adekwatnego związku przyczynowego, czy też teoria koniecznego i przypadkowego związku przyczynowego. Polski ustawodawca w zakresie odpowiedzialności przyjął jako regułę koncepcję adekwatnego związku przyczynowego.
Zasada ta została uregulowana w kodeksie cywilnym w art. 361 § 1, zgodnie z którym: „zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła”. Oznacza to, że sprawca odpowiada „tylko” za „normalne” następstwa zachowania, mającego postać działania lub zaniechania. Pozwala to na wyeliminowanie wszystkich zdarzeń, bez jakich nie powstałaby szkoda, a które nie są normalnym następstwem, lecz doprowadziły do określonego skutku jedynie przypadkowo w wyniku okoliczności nadzwyczajnych, niedających się przewidzieć.
Proces ustalenia, czy między zdarzeniem a jego skutkiem zachodzi powiązanie adekwatne, jest dwustopniowy. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy badane powiązanie spełnia kryterium obiektywnego związku przyczynowego. W tym celu stosuje się test warunku koniecznego (conditio sine qua non): sprawdza się, czy fakt stanowiący ewentualną przyczynę skutku stanowi warunek konieczny pojawienia się szkody. W przypadku ustalenia, że zdarzenie nie jest przyczyną powstałej szkody, nie można dochodzić odpowiedzialność za dany skutek. Pozytywny wynik prowadzi natomiast o drugiego etapu, który polega na dokonaniu oceny, czy występującej zależności można przypisać wskazaną przez ustawę cechę normalności, tzn. czy jest typowa lub oczekiwana w zwykłej kolejności rzeczy.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 kwietnia 2000 r. wskazał, że „normalny związek przyczynowy jest obiektywnym faktem, a ściślej mówiąc przesądzenie związku przyczynowego pomiędzy dwoma faktami jest stwierdzeniem, że według empirycznie poznanych praw przyrody drugi fakt jest skutkiem pierwszego. Nie może w wyrażeniu tej oceny być miarodajnym subiektywny pogląd strony, skoro normalny związek przyczynowy w rozumieniu art. 361 § 1 KC między określonym zdarzeniem a szkodą, zachodzi wówczas, gdy w danym układzie stosunków i warunków oraz w zwyczajnym biegu rzeczy, bez szczególnego zbiegu okoliczności, szkoda jest typowym następstwem tego rodzaju zdarzeń”.
Inaczej kwestie te prezentują się w przypadku zaniechania. Odpowiedzialność ze względu na zaniechanie ma bowiem miejsce tylko wtedy, gdy istniał obowiązek podjęcia działania. Może on wynikać bądź z ustawy, bądź z czynności prawnej. Odpowiedzialność ta występuje zawsze w przypadku niewykonania zobowiązania oraz dopuszczenia się czynu niedozwolonego, polegającego na nieczynieniu, mimo istnienia prawnego obowiązku. Inaczej ujmując: gdyby doszło do pożądanego działania, szkoda by nie powstała.
Przesłanka związku przyczynowego przy ustalaniu odpowiedzialności za szkodę niemajątkową musi podlegać pewnym modyfikacjom w porównaniu z ogólnymi zasadami dotyczącymi odpowiedzialności za szkodę majątkową. Rolą oraz istotą związku przyczynowego jako przesłanki roszczenia o zadośćuczynienie jest ocena, czy doznana szkoda niemajątkowa może być normalnym skutkiem zdarzenia stanowiącego naruszenie dobra osobistego. Należy więc zbadać, czy określone zdarzenie mogło wywołać następstwa w postaci cierpienia psychicznego. Szkoda niemajątkowa powstaje w psychice poszkodowanego, więc jest zjawiskiem trudnym do uchwycenia. Jest ona uzależniona od indywidualnej wrażliwości każdego człowieka. Dlatego też sprawy o zadośćuczynienie wymagają od sądu nie tylko wiedzy prawniczej, ale również wrażliwości i doświadczenia życiowego.
Należy wskazać, iż zasada adekwatnego związku przyczynowego nie ma charakteru bezwzględnego, możliwe są od niej odstępstwa. Ma to znaczenie przy ustalaniu odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych i rozpatrywaniu roszczeń o zadośćuczynienie. Daje to stronom możliwość np. samodzielnego ustalenia zakresu skutków, za jaki będą ponosić odpowiedzialność. Ponadto przepisy szczególne w stosunku do art. 361 k.c. mogą wprowadzaj odstępstwa od kryterium adekwatności, np. poprzez wprowadzenie bezpośredniego związku przyczynowego.
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny