POLECANE LINKI

KONTAKT

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

ZACHOWANIE PRAWA JAZDY ZA PRZESTĘPSTWO JAZDY PO ALKOHOLU

18 września 2017

Nietrzeźwy kierowca pomimo popełnienia przestępstwa jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 k.k. ma szansę na zachowanie prawa jazdy. Rozstrzygnięcie takie jest możliwe jedynie przy zastosowaniu przez Sąd warunkowego umorzenia postępowania karnego.

 

W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może:

 

  • odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas kierowca zachowa prawo jazdy

lub

  • orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat – jeżeli Sąd orzeknie zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku, wówczas kierowca nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.

     

Sąd, podejmując decyzję z przedmiocie odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, bierze pod uwagę w szczególności:

 

  • jakie było stężenie alkoholu w organizmie kierującego,

  • jaki był powód zatrzymania kierowcy przez funkcjonariuszy Policji,

  • okoliczności towarzyszące popełnionemu przestępstwu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu; co spowodowało, że pomimo spożytego wcześniej alkoholu kierowca wsiadł do samochodu; jakie konsekwencje dla kierowcy spowoduje wydanie wyroku skazującego i orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mają kierowcy, u których najwyższy wynik badania trzeźwości nieznacznie przekroczył próg 0,26 mg/l (powyżej 0,5 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Oczywiście każda sprawa jest inna i Sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące popełnieniu przez kierowcę przestępstwa. Dlatego też zdarzają się sprawy, gdzie Sąd przy dużo wyższym wyniku niż 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Podsumowując, tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego pijany kierowca ma szansę na zachowanie prawa jazdy. Natomiast w przypadku gdy Sąd uzna, że brak jest podstaw do nieorzekania zakazu prowadzenia pojazdów, może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat.

 

Więcej na temat instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku

TAGI

forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny