POLECANE LINKI
KONTAKT
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4
00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659
© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
Nietrzeźwy kierowca pomimo popełnienia przestępstwa jazdy po alkoholu z art. 178a § 1 k.k. ma szansę na zachowanie prawa jazdy. Rozstrzygnięcie takie jest możliwe jedynie przy zastosowaniu przez Sąd warunkowego umorzenia postępowania karnego.
W przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może:
odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, wówczas kierowca zachowa prawo jazdy
lub
orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 1 roku lub 2 lat – jeżeli Sąd orzeknie zakaz prowadzenia samochodów na okres 1 roku, wówczas kierowca nie będzie musiał zdawać ponownie egzaminu na prawo jazdy.
Sąd, podejmując decyzję z przedmiocie odstąpienia od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, bierze pod uwagę w szczególności:
jakie było stężenie alkoholu w organizmie kierującego,
jaki był powód zatrzymania kierowcy przez funkcjonariuszy Policji,
okoliczności towarzyszące popełnionemu przestępstwu tj. pora oraz miejsce prowadzenia samochodu; co spowodowało, że pomimo spożytego wcześniej alkoholu kierowca wsiadł do samochodu; jakie konsekwencje dla kierowcy spowoduje wydanie wyroku skazującego i orzeczenie przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Z mojej praktyki zawodowej wynika, iż szansę na warunkowe umorzenie postępowania karnego z odstąpieniem przez Sąd od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych mają kierowcy, u których najwyższy wynik badania trzeźwości nieznacznie przekroczył próg 0,26 mg/l (powyżej 0,5 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. Oczywiście każda sprawa jest inna i Sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące popełnieniu przez kierowcę przestępstwa. Dlatego też zdarzają się sprawy, gdzie Sąd przy dużo wyższym wyniku niż 0,26 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu może odstąpić od orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Podsumowując, tylko w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego pijany kierowca ma szansę na zachowanie prawa jazdy. Natomiast w przypadku gdy Sąd uzna, że brak jest podstaw do nieorzekania zakazu prowadzenia pojazdów, może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 2 lat.
Więcej na temat instytucji warunkowego umorzenia postępowania karnego znajdziesz w artykule: Warunkowe umorzenie postępowania karnego za jazdę po alkoholu
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny