forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Przestępstwo przywłaszczenia zostało opisane w art. 284§1 k.k. i polega na bezprawnym zabraniu cudzej rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego i następnie włączenie ich do swojego majątku. Sprawca przestępstwa przywłaszczenia postępuje więc z cudza rzeczą lub prawem, jakby był sam był ich właścicielem. Należy wskazać, że do popełnienia przestępstwa dochodzi w sytuacji, gdy przywłaszczona rzecz znajduje się uprzednio w legalnym posiadaniu sprawcy.

 

Przestępstwo kradzieży natomiast, zostało opisane w art. 278§1 k.k. i polega na bezprawnym zabraniu cudzej rzeczy ruchomej w celu pozbawienia określonej osoby władztwa nad tą rzeczą i samodzielnego dysponowania nią.

 

Kara za przywłaszczenie i kradzież

 

Sprawcy kradzieży grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, natomiast sprawcy przywłaszczenia grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Należy wskazać, że główną różnicą między kradzieżą a przywłaszczeniem jest fakt wejścia w posiadanie rzeczy.

 

Jak wskazano wyżej, w przypadku kradzieży, sprawca bezprawnie zabiera cudzą rzecz ruchomą w celu pozbawienia władztwa nad nią osoby uprawnionej i samodzielnego dysponowania, natomiast w przypadku przywłaszczenia sprawca przestępstwa jest już w legalnym posiadaniu danej rzeczy i jedynie podejmuje zachowanie mające na celu pozbawienie władztwa nad rzeczą jej właściciela i dysponowania rzeczą za niego.

 

Zadzwoń, aby skonsultować swoją sprawę: 697053659

lub wyślij mail na:

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

Przykładowo, w sytuacji, kiedy x użycza y pojazd mechaniczny na określony czas z zastrzeżeniem jego zwrotu, to w takiej sytuacji y w przypadku nie zwrócenia pojazdu x po upływie umówionego terminu – popełnia przestępstwo przywłaszczenia. Y ma bowiem świadomość, że musi zwrócić pojazd x.

 

Natomiast w sytuacji, kiedy y będzie chciał zabrać y pojazd mechaniczny w celu dysponowania nim – nie będąc uprzednio uprawnionym do jego użytkowania, to w takim wypadku y dopuszcza się przestępstwa kradzieży.

 

Należy wskazać, iż zarówno w przypadku przywłaszczenia, jak i kradzieży, charakter czynu zabronionego zależy od wartości mienia, stanowiącego przedmiot przywłaszczenia bądź kradzieży. Jeżeli wartość mienia nie przekracza kwoty 500 zł (w chwili popełnienia czynu), to mamy do czynienia wyłącznie z wykroczeniem, a nie przestępstwem. Jeżeli wartość mienia przekracza wartość 500 zł, to w takim wypadku sprawca czynu popełnia przestępstwo.

 

Elementem różniącym przestępstwo kradzieży od przywłaszczenia jest forma przedmiotu. Kradzież dotyczy wyłącznie rzeczy ruchomych, mających określoną wartość ekonomiczną - powyżej 500 złotych, natomiast przywłaszczenie odnosi się zarówno do cudzej rzeczy ruchomej, jak i prawa majątkowego np. prawa, przysługującego wobec rzeczy – tj. zastawu, własności, określonej wierzytelności – najmu, dzierżawy, prawa spadkowego – prawo do spadku, w tym także dokumentu, który stwierdza o istnieniu takiego prawa np. umowy sprzedaży.

 

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Szymon Wesling

 

Zadzwoń, aby skonsultować swoją sprawę: 697053659

lub wyślij mail na:

biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

13 czerwca 2019

Przywłaszczenie a kradzież

© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI