forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Zadośćuczynienie za krzywdę ma na celu ochronę interesów osób poszkodowanych na skutek czynu niedozwolonego. Jakie zatem są kwoty przyznawanego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę? Poniżej przedstawiamy przykładowe orzeczenia Sądów , dotyczące zadośćuczynienia za krzywdę:

 

I. Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku sygn. akt. I C 177/14 z dnia 18 września 2015 r.

 

Stan faktyczny: wypadek samochodowy, pozwany umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym powodując nieumyślnie wypadek drogowy, w wyniku czego powódka została poszkodowana

 

Skutki wypadku: wstrząśnienie mózgu, rozległa rana szarpana skóry głowy okolicy skroniowo-ciemieniowej prawej, rana cięta palca III ręki prawej i lewego przedramienia, liczne otarcia skóry i zasinienia skóry kończyn i tułowia, stłuczenie okolicy kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, długi i bolesny przebieg choroby, utrata radości z dnia codziennego

 

Żądanie powódki : 150 tysięcy złotych

 

Stanowisko ubezpieczyciela: 20 tysięcy złotych

 

Wyrok Sądu: 30 tysięcy złotych (czyli łącznie z wypłaconymi 20 tysiącami od ubezpieczyciela- 50 tysięcy złotych)

 

II. Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie sygn. akt I C 121/14 z dnia 01 kwietnia 2015 r.

 

Stan faktyczny: powódka poślizgnęła się na oblodzonym chodniku i wywróciła. Na skutek tego zdarzenia doznała urazu prawej nogi i ręki.

 

Skutki wypadku: złamanie i zwichnięcie nogi, złamanie ręki, długotrwałe zwolnienie lekarskie, niezbędna pomoc osób trzecich w podstawowych czynnościach życiowych, rezygnacja z planów urlopowych, długotrwała rehabilitacja, rezygnacja z aktywności fizycznej.

 

Żądanie powódki: 75 800 złotych z odsetkami oraz zwrot kosztów procesu.

 

Stanowisko ubezpieczyciela: 15 tysięcy złotych zadośćuczynienia.

 

Wyrok Sądu: 35 tysięcy złotych wraz z odsetkami, zwrot części kosztów procesu (czyli łącznie z wypłaconymi 15 tysiącami od ubezpieczyciela – 50 tysięcy złotych).

 

III. Wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie sygn. akt I C 563/13 z dnia 23 marca 2015 r.

 

Stan faktyczny: powódka potknęła się na chodniku o wystający fragment słupka i upadła.

 

Skutki wypadku: rana szarpana kolana i uda, martwica, operacja, niezdolność do pracy, niezbędna pomoc osób trzecich, apatia.

 

Żądanie powoda: 99 tysięcy złotych od jednego z pozwanych, 199 tysięcy złotych od drugiego z pozwanych, ustalenie odpowiedzialności strony pozwanej za następstwa upadku, zwrot kosztów procesu.

 

Stanowisko ubezpieczyciela: odmowa wypłaty jakiejkolwiek kwoty.

 

Wyrok Sądu: 40 tysięcy złotych wraz z odsetkami tytułem zadośćuczynienia, natomiast 21 300 złotych wraz z odsetkami tytułem odszkodowania.

 

IV. Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu sygn. akt I C 440/13 z dnia 07 stycznia 2015 r.

 

Stan faktyczny: sprawca potrącił przechodzącego przez przejście dla pieszych ojca powoda, który w następstwie poniesionych obrażeń ciała zmarł. Sprawca został prawomocnie skazany za przestępstwo spowodowania wypadku drogowego.

 

Skutki wypadku dla powoda: zerwanie więzi z ojcem, która była o tyle szczególna, że w dzieciństwie powód stracił matkę, poczucie krzywdy, urazy psychiczne, zaburzenia emocjonalne, opieka psychologiczna, problemy ze snem, pogorszenie w nauce, lęk, wycofanie z życia społecznego, problemy z nawiązaniem relacji interpersonalnych, utrata widzenia w jednym oku jako wynik dziecięcej żałoby.

 

Żądanie powoda: 100 tysięcy złotych wraz z odsetkami (wniesione ponad 10 lat od śmierci ojca powoda)

 

Stanowisko ubezpieczyciela: 50 tysięcy odszkodowania, co do zadośćuczynienia decyzja nie została

 

Wyrok Sądu: 100 tysięcy złotych wraz z odsetkami, zwrot kosztów postępowania.

 

Należy pamiętać, że przyznając zadośćuczynienie Sądy rozpatrują każdą sprawę indywidualnie. Więcej informacji na temat czynników wpływających na wysokość zadośćuczynienia znajdziesz w artykule: Co ma wpływ na wysokość zadośćuczynienia za krzywdę?

 

08 września 2017

JAKIE KWOTY ZADOŚĆUCZYNIENIA SĄ ZASĄDZANE PRZEZ SĄDY?

© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI