forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Do napisania tego artykułu skłonił mnie następujący komentarz czytelnika:

 

Sąd orzekł wobec mnie 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Osadzenie w zakładzie karnym będzie dla mnie i mojej rodziny straszną tragedią. Ostatnio dowiedziałem się, że jest możliwość odbycia kary poza zakładem karnym w   systemie dozoru elektronicznego. Chciałbym się dowiedzieć na czym to polega? Jakie urządzenia będą zainstalowane w moim domu oraz jak one funkcjonują?

 

Odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego polega na noszeniu przez skazanego nadajnika elektronicznego – bransolety elektronicznej przypominającej wyglądem zegarek na nodze lub przegubie dłoni, przez 24 godziny na dobę do czasu zakończenia kary.

 

W trakcie dozoru elektronicznego skazany ma obowiązek przebywać w okresie i miejscu oznaczonym w postanowieniu Sądu, czyli we wskazanym przez skazanego miejscu zamieszkania. Kontrola wykonania tego obowiązku jest możliwa dzięki noszonemu przez skazanego nadajnikowi.

 

Do kontroli wykonywania kary pozbawienia wolności w trybie dozoru elektronicznego służą dwa urządzenia elektroniczne:

 

  • nadajnik, zwany bransoletą elektroniczną. Jest to niewielkie urządzenie przypominające zegarek, które zostanie założone na nodze lub przegubie dłoni skazanego. Jego zainstalowanie na nodze jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że urządzenie przykryte nogawką spodni jest niewidoczne dla osób postronnych. Nie trzeba się zatem obawiać, że współpracownicy, klienci lub inne osoby dowiedzą się o odbywanej przez skazanego karze pozbawienia wolności.

  • urządzenie monitorujące, które przypomina router do internetu z zamontowaną słuchawką telefoniczną. Zostanie ono zainstalowane w miejscu zamieszkania skazanego. Wysyła ono sygnał do Centrali Monitorowania Centralnego Zarządu Służby Więziennej, który zajmuje się monitorowaniem, czy skazany przebywa w miejscu zamieszkania w godzinach wskazanych przez Sąd.

 

Z technicznego punktu widzenia wygląda to następująco: nadajnik założony na nodze lub ręce skazanego wysyła sygnał do urządzenia monitorującego znajdującego się w jego mieszkaniu zamieszkania. Oba urządzenia kontrolują, czy skazany przebywa w miejscu wykonywania kary pozbawienia wolności w godzinach wskazanych w postanowieniu Sądu o zezwoleniu na dozór elektroniczny.

 

Jeżeli skazany przekracza termin, w którym może przebywać poza miejscem zamieszkania, czas spóźnienia jest odnotowywany i notatka na ten temat trafia do akt jego sprawy. W przypadku dłuższego spóźnienia pracownik Centralnego Zarządu Służby Więziennej może zadzwonić do skazanego poprzez urządzenie monitorujące.

 

System dozoru elektronicznego nie pokazuje dokładnego miejsca, w którym przebywa skazany. Monitorowanie skazanego działa na następującej zasadzie:

 

  • urządzenie monitorujące wykrywa, czy nadajnik znajduje się w jego pobliżu (ok. 50 – 100 m). Jeżeli urządzenie monitorujące nie może wykryć nadajnika, to wysyła sygnał do centrali monitorowania, że skazany przebywa poza wskazanym przez Sąd miejscem odbywania kary.

  • w czasie, gdy harmonogram dozoru elektronicznego pozwala skazanemu na opuszczenie miejsca zamieszkania urządzenie monitorujące nie wysyła informacji o tym, że nie wykrywa nadajnika. Tak samo wygląda sytuacja, gdy Sąd lub kurator wyrazi zgodę na oddalenie się przez skazanego poza miejsce odbywania kary.

 

System dozoru elektronicznego pozwala, więc na kontrolowanie, czy skazany przebywa w miejscu zamieszkania (ok. 50-100 m. od urządzenia monitorującego). W czasie, gdy harmonogram dozoru elektronicznego pozwala skazanemu na przebywanie poza miejscem zamieszkania nadajnik nie pokazuje gdzie skazany się dokładnie znajduje i nie wysyła żadnych sygnałów.

 

 

Więcej na temat wykonywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego znajduje w artykułach:

 

Kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego

oraz

Zalety dozoru elektronicznego

 

 

Wniosek do Sądu o udzielenie zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności poza w systemie dozoru elektronicznego można pobrać klikając na poniższy link:

 

Wniosek o dozór elektroniczny

 

23 maja 2018

Jak funkcjonują urządzenia związane z dozorem elektronicznym?

© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI