forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie następujące pytanie od czytelnika bloga:

 

Proszę o pomoc! Mój narzeczony został skazany na karę 11 miesięcy pozbawienia wolności. Od ponad miesiąca przebywa w areszcie śledczym na Służewcu w Warszawie, ale jak dowiedział się od wychowawcy niedługo ma zostać przeniesiony zgodnie z miejscem zamieszkania do któregoś z zakładów karnych w Małopolsce. Chciałam złożyć wniosek o dozór elektroniczny, ale nie wiem do którego Sądu? Lepiej złożyć wniosek już teraz czy poczekać, aż go przeniosą? Co się stanie, jak złożę wniosek już teraz, a potem mój narzeczony zostanie przeniesiony?

 

Na podstawie art. 43e § 1 k.k.w. Sądem właściwym do rozpoznania wniosku o udzielenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest Sąd Penitencjarny, czyli Sąd Okręgowy, właściwy dla miejsca, w którym przebywa skazany, np. jeżeli skazany mieszka w Płocku, to powinien on złożyć wniosek o dozór elektroniczny w Sądzie Okręgowym w Płocku.

 

Ta sama zasada dotyczy skazanego przebywającego w zakładzie karnym. Jeżeli skazany jest osadzony na Służewcu w Warszawie to wniosek powinien złożyć do Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

Dla złożenia wniosku o dozór elektroniczny nie ma znaczenia gdzie zostało popełnione przestępstwo i który Sąd wydał wyrok skazujący. Właściwy jest Sąd Okręgowy, w którego okręgu skazany mieszka lub przebywa w czasie złożenia wniosku o odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

 

W sytuacji, w której wiadomo że skazany ma być przeniesiony do innego zakładu karnego należy najpierw ustalić, kiedy dokładnie ma zostać przeniesiony.

 

Jeżeli przeniesienie ma nastąpić w przeciągu kilku najbliższych dni lub nawet w przeciągu tygodnia warto jest poczekać i złożyć wniosek po przeniesieniu skazanego do właściwego zakładu karnego. Natomiast jeżeli przeniesienie ma nastąpić w bliżej nieokreślonym czasie, np. w tym miesiącu lub w przeciągu kilku tygodni, to należy jak najszybciej złożyć wniosek do Sądu Okręgowego właściwego dla obecnego miejsca pobytu skazanego.

 

Złożony wniosek o dozór elektroniczny po przeniesieniu skazanego zostanie automatycznie przesłany przez Sąd, w którym został złożony do Sądu właściwego dla nowego miejsca pobytu skazanego. Przesłanie przez Sąd wniosku do właściwego Sądu może zająć od kilku do kilkunastu dni w zależności od ilości spraw w danym Sądzie i obecnego etapu rozpoznania złożonego wniosku.

 

Z tego powodu nie ma sensu składać wniosku, gdy skazany będzie przeniesiony w przeciągu kilku dni, gdyż więcej czasu zajmie oczekiwanie na przesłanie wniosku przez Sąd niż złożenie go zaraz po przeniesieniu skazanego. Jeżeli jednak nie wiemy kiedy dokładnie skazany ma zostać przeniesiony, to warto złożyć wniosek od razu. Nawet jeżeli Sąd nie zdąży go rozpoznać przed przeniesieniem, to może w tym czasie zarządzić przeprowadzenie przez kuratora wywiadu środowiskowego i sprawdzenie możliwości technicznych w miejscu, w którym dozór ma być odbywany. Przeprowadzenie przez Sąd tych czynności przed przesłaniem wniosku znacznie przyspieszy jego rozpoznanie przez Sąd właściwy po przeniesieniu skazanego.

 

Wniosek do Sądu o udzielenie zgody na dozór elektroniczny można pobrać klikając na poniższy link:

 

Wniosek o dozór elektroniczny

21 maja 2018

Do jakiego Sądu należy złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI