POLECANE LINKI
KONTAKT
WARSZAWA
Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4
00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659
© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
Nietrzeźwemu kierowcy grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, w sytuacji gdy w okresie próby ponownie popełnił przestępstwo kierowania pojazdem po alkoholu. Ponadto za ponowną jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Więcej na temat kary za przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. opisaliśmy w artykule: Ponownie kierowanie samochodem po alkoholu z art. 178a § 4 k.k.
Ile wynosi zakaz prowadzenia pojazdów za przestępstwo z art. 178a § 4 k.k.?
Możliwość orzeczenia przez Sąd wobec nietrzeźwego kierowcy dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów wynika z art. 42 § 3 k.k. Zgodnie z tym artykułem Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w przypadku popełnienia prze kierującego w okresie próby ponownie przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Innymi słowy, Sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio wobec sprawcy przestępstwa z art. 178a § 4 k.k., chyba że w danej sprawie zachodzą szczególne okoliczności, to wówczas Sąd może nie orzekać dożywotnio zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. W takim przypadku zakaz prowadzenia pojazdów wynosi od 3 do 15 lat.
Natomiast zupełnie inaczej wygląda sytuacja kierowcy, który był już uprzednio skazany za przestępstwo z art. 178a § 4 k.k. i w okresie próby kolejny raz jechał samochodem po alkoholu. W przypadku ponownego popełnienia przestępstwa z art. 178a § 4 k.k. Sąd obligatoryjnie będzie musiał orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio i nawet wystąpienie w sprawie szczególnych okoliczności, nie będzie miało wpływu na decyzję. Powyższe wynika z § 4 art. 42 k.k. „Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie ponownego skazania osoby prowadzącej pojazd mechaniczny w warunkach określonych w § 3.”
Skrócenie dożywotniego zakazu prowadzania pojazdów
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową polega na tym, iż nietrzeźwy kierowca będzie mógł przez pozostały okres trwania zakazu prowadzenia pojazdów poruszać się jedynie samochodami wyposażonymi w blokadę alkoholową. Zgodnie z art. 182a k.k.w. w przypadku orzeczenia przez Sąd dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów skazany może po upływie 10 lat trwania zakazu prowadzenia pojazdów złożyć do Sądu wniosek o dalsze wykonywanie orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez blokadę alkoholową jest zmianą sposobu wykonywania tego środka karnego. Zakaz prowadzenia pojazdów nadal obowiązuje kierowcę, jednakże jest ograniczony do pojazdów, które nie są wyposażone w blokadę alkoholową. Kierowca przez pozostały okres trwania zakazu będzie mógł poruszać się wyłączenie samochodem, który jest wyposażony w blokadę alkoholową. Więcej na temat blokady alkoholowej znajduje się w artykule: Co to jest blokada alkoholowa?
Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie.
POWIĄZANE ARTYKUŁY
forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny