forum prawne, porady prawne, blog prawny, blog prawniczy, porady prawne, online, poradnik prawny

TAGI

Dołącz do nas na Facebooku

17 kwietnia 2019
Kierowcy, który prowadził samochód po alkoholu grozi utrata prawa jazdy. To na ile zostanie orzeczony zakaz zależy, czy popełnił wykroczenie czy przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu. Czy zakaz prowadzenia pojazdów
05 lutego 2018
Błąd pomiaru alkomatu, służącego do kontroli trzeźwości kierujących, oznacza przewidziany przez producenta alkomatu i akceptowany przez Główny Urząd Miar (GUM) błąd, jaki analizator wydechu może popełniać przy pomiarze stężenia alkoholu
01 lutego 2018
Nietrzeźwy kierowca, wobec którego Sąd orzekł dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, może ubiegać się o skrócenie zakazu poprzez blokadę alkoholową dopiero po upływie co najmniej 10 lat trwania zakazu. Zakaz
29 stycznia 2018
W przepisach Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca nie wskazał w jakim terminie Sąd powinien rozpoznać rozpoznać wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych poprzez blokadę alkoholową z art. 182a k.k.w. Z
26 stycznia 2018
Decyzja Sądu w przedmiocie wydania postanowienia o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową ma charakter fakultatywny. Powyższe wynika z art. 182a k.k.w., który

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zapewniamy, że adres e-mail, jaki podasz przy wysłaniu pytania lub komentarza do artykułu nie zostanie wyświetlony na stronie. 

Jazda samochodem pomimo cofniętych uprawnień stanowi przestępstwo z art. 180a kk, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 2.

 

Kierowca popełnia przestępstwo z art. 180a k.k., w sytuacji gdy prowadzi samochód mimo decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Powyższe oznacza, że przestępstwo to może popełnić tylko osoba, która posiadała uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Natomiast osoba, która porusza się samochodem, a nigdy nie nabyła do tego uprawnień, nie popełnia przestępstwa z art. 180a k.k. lecz wykroczenie jazdy bez uprawnień z art. 94 § 1 k.w.

 

Co grozi za jazdę samochodem pomimo cofniętych uprawnień?

 

Nowelizacja Kodeksu karnego, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku wprowadziła istotną zmianę dotyczącą przestępstwa prowadzenia samochodu pomimo cofniętych uprawnień, a mianowicie obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów. Powyższe oznacza, iż kierowcy, który kieruje samochodem pomimo cofniętych uprawnień, grozi utrata prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

 

Ponadto za przestępstwo kierowania samochodem pomimo cofniętych uprawnień grozi kara grzywny, ograniczenia wolności oraz pozbawienia wolności do lat 2.

 

Jeżeli kierowca oskarżony o popełnienie przestępstwa z art. 180a k.k. jest osobą niekaraną za przestępstwo popełnione umyślnie bądź poprzednie skazanie ulegnie zatarciu w toku procesu, wówczas będzie mógł ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Jest to warunek konieczny, gdyż Sąd może umorzyć warunkowo postępowanie karne, tylko wobec osoby niekaranej za przestępstwo popełnione umyślnie.

 

Stosując instytucję warunkowego umorzenia postępowania karnego Sąd może odstąpić od orzeczenia wobec kierowcy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych bądź jeżeli uzna, iż w sprawie brak jest przesłanek do odstąpienia od orzeczenia zakazu może orzec zakaz na okres 1 roku lub 2 lat.

 

Przy wymiarze kary za przestępstwo prowadzenia samochodu pomimo cofniętych uprawnień znaczenie ma dotychczasowy sposób życia kierowcy – tj. posiadanie stałej pracy, utrzymywanie rodziny, a także jego karta karna. Ponadto Sąd bierze pod uwagę czy kierowca popełnił to przestępstwo po raz pierwszy czy też jest to kolejny raz kiedy kierowca prowadzi samochód pomimo cofniętych uprawnień, a także zachowanie oskarżonego po popełnieniu zarzucanego mu przestępstwa.

 

Więcej na temat kiedy kierowca popełnia przestępstwo z art. 180a k.k. znajdziesz w artykule: Prowadzenie pojazdu pomimo cofniętych uprawnień.

 

 

Jeżeli masz pytania, zadzwoń pod nr 697 053 659 lub

wyślij mail na adres biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

29 września 2017

CO GROZI ZA JAZDĘ SAMOCHODEM POMIMO COFNIĘTYCH UPRAWNIEŃ?

© Copyright 2021 | Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk

WARSZAWA

 

Kancelaria Adwokacka Mariusz Stelmaszczyk
ul. Nowy Świat 47 lok. 4

00-042 Warszawa
biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
kom. 697 053 659

KONTAKT

POLECANE LINKI